Dağılan 5 Yerli Rock Grubu ve Hikayesi

İşte klipleri ile birlikte o gruplar...

Kaygısızlar

Barış Manço, Les Mistigris grubuyla yollarını ayırdıktan sonra, Kaygısızlar grubu ile çalışmaya başladı. Bugünün efsanesi MFÖ’den  Mazhar Alanson ve Fuat Güner de gruptaydı. Grupta baterist Ali Serdar ve bas gitarist Mithat Danışan da yer aldı. Grup, hem Anadolu temalarından ve saykedelik müzik akımından etkilendi. Grup bir yandan Bebek, Kağızman gibi türküleri yorumlarken, Trip, Runaway, Flower Of Love gibi İngilizce bestelerini de yapıyorlardı. Fransız bir plak şirketiyle çalışında grubun adı Possibility olarak değişti. Yurt dışı planları grupta fikir ayrılıklarına neden oldu, sıklıkla grup üyeleri değişti ve dağıldı.

Volvox

Türkiye’nin ilk kadın rock müzik grubu. Volvox, 1988’de Şebnem Ferah kurdu. Grup üyeleri şöyle: Şebnem Ferah, Duygu Karpuz, Ebru Bank, Gül Ağırca, Buket Doran ve Özlem Tekin. Volvox, İlk İstanbul konserlerini 28 Nisan 1991’de Pentagram ile Pangaltı İnci Sineması'nda verdi. Kadın rock müzisyen olmaları ilgiyi de yükseltti. Ancak gruptakiler solo kariyerlerine devam etme kararı aldı, 1994’te dağıldı. Bugün hepsi sıkı müzisyen ama bu projeleri bir dönemin kapılarını açtı.

Malt

Eğlenceli sözlerle aşk ve ayrılığı anlatan Malt yaptıkları rock müzikle kısa sürede popüler oldu. Eğlenceli olmalarının altında komedyen ikili Cenk-Erdem var. Bir şarkılarında doğmamış çocuklarına “Portakalda vitamin olmak iyidir, kal öyle” diye sesleniyorlar! Grup Nilüfer’le düet yaptılar derken yazı-çizi işlerine daha ağırlık vermeye karar verip 10 yılın sonunda dağıldılar.

Çilekeş

Milenyum yılında kurulan gıcır rock grubu. Ankara ekolünü oluşturan topluluklardan. Görkem Karabudak, Ali Güçlü Şimşek ve Cumhur Avcil tarafından Ankara'da kuruldu. 2003’te Genç Yetenekler Aramızda yarışmasına katıldı. Melih Kibar, Meltem Taşkıran, Teoman, Levent Yüksel, Engin Akıncı`dan oluşan jüriyi etkileyip birinci oldular. Böylece büyük bir Türkiye turnesine çıktılar. Rock müziği farklı türlerle birleştiren ilk isimlerden. Katil Dans albümü Rolling Stone dergisi tarafından 2008 yılının en iyi albümleri arasında gösterildi. Grup farklı müzisyenlerle yoluna devam etme kararı aldı. Bugün hâlâ onların müziklerini işitiyoruz.

Kurban

Grup 1995’te Outside adı ile kuruldu. İngilizce parçalar çalmayı azaltınca isimleri de Kurban oldu. Grup Metallica ve Megadeth gibi grupların Türkiye konserlerinde alt grup olarak sahneye çıktı. Onları daha geniş bir kitleye yayansa Lambaya Püf De ve Müslüm Gürses’in Felek Bile Ağladı parçasına yaptıkları rock cover’lar oldu. Grup üyelerinin askerlik sonrası yeni kararlar alması, üye değişiklikleri derken faaliyetlerini durdurdular. Şarkıları hâlâ dinleniyor.