Çizgi Romanlara Taşan Müzisyenler

Müzik ve çizgi roman dünyaları birbirinden çok farklı gözükebilir. Ancak uzun yıllardır birbirlerine ilham kaynağı oluyorlar.

Müzik ve çizgi roman dünyaları birbirinden çok farklı gözükebilir. Ancak uzun yıllardır birbirlerine ilham kaynağı oluyorlar. Şarkı sözlerinden etkilenen hikayeler, çizgi romanlara konuk olan hatta albümlerinin bir parçası olarak çizgi roman yayınlayan müzisyenler… Liste uzun, gözümüze çarpanları sizin için derledik.

JJ – Coldplay

2012’de Coldplay’in internet sitesinden yapılan duyuru, grubun hayranlarını çok heyecanlandırdı. Önceki yıl çıkan Mylo Xyloto albümüne ek bir de çizgi roman serisi yayınlanacaktı zira. Grubun Mark Osborne’la birlikte yayınladığı çizgi roman, kendi anlatımlarıyla “ses ve renklere karşı bir savaş”tan bahsediyor. Altı sayılık seriyi hayranları çok sevdi.

JJ – Nirvana

Müzik tarihinin en çok atıf yapılan gruplarından Nirvana’yı bilmeyen var mı? Grubun vokali Kurt Cobain’in aramızdan ayrılmasının 20. yılında, hayatını konu alan bir çizgi roman yayınlandı. Yayıncı Bluewater’ın açıklamasına göre seri, Cobain’in dünyayı farklı bir hale getirmesine övgü niteliği taşıyor.

JJ – Kiss

70’lerin ‘disko canavarları’ Kiss, çizgi roman dünyasında birçok kez görebileceklerinizden. 1977’de Ördek Howard’ın bir sayısında başlayan çizgi maceraları 10’dan fazla seriyle sürdü. Grubun yanı sıra, basçıları Gene Simmons’ın kendi çizgi romanları bile var. Son olarak House of Horrors serisine imza atan Simmons, çizgi maceralardan bahsederken de tarzını bozmuyor, “çok güçlü ve çekici olduğum için hikayeler de iyi oluyor” diyor...

JJ – Gaye Su Akyol

Son zamanların ses getiren isimlerinden ‘Kozmik Prenses’ Gaye Su Akyol da çizgi maceraları olan müzisyenlerden. Klipleri ve kıyafetleriyle görselliğe önem verdiğini gösteren şarkıcıya adanmış birçok çizim de var, Sadi Güran’ın Bantmag için yaptığı çizimlerden Japonya’da bir hayranının hediye ettiği çizgi hikayeye kadar…

JJ – Eminem

Belki de başlığı Marshall Mathers olarak düzeltmemiz gerek, zira bu macerada Eminem, alt kişiliğiyle yer alıyor. 2009’da yayınlanan çizgi romanda Punisher ve rap dünyasında yer almaya çalışan müzisyen konu alınmış. Eminem’in “ortalama üstü güç ve zeka”ya sahip olduğunun söylenmesiyse başka bir dip not.

JJ – Umur Doma

Genç kuşağın sevilen isimlerinden Umur Doma da çizgi dünyaya uzak kalamayanlardan. Öyle ki, geçen yıl çıkan teklisi Fantastik’le birlikte bir de küçük bir çizgiroman yayınladı. Az sayıda üretilen macerayı bulmak zor ama klibiyle bir tadımlık alabilirsiniz.