10 Maddede Bangır Bangır Gülşen!

Gülşen hakkında ilginç bilgiler...

Son 16 yılda hem kendi için hem de Ajda Pekkan ve Hadise gibi isimler için yazdığı her parça hit oluyor. Türk pop müziğinin en güçlü isimlerden Gülşen ivmesini hiç kaybetmiyor. Türkiye’nin en çok dinlenen ve sahne alan müzisyenlerinden Gülşen’in müzikal yolculuğuyla ilgili ilginç bilgileri 10 maddede anlattık.

JJ - Çapa'da doğup büyüyen Gülşen, alaylı müzisyenlerden. İstanbul Teknik Üniversitesi'nde konservatuvara başladı ancak çalıştığı barda keşfedilip bir plak şirketinden teklif alınca okulu yarıda bıraktı. Üniversiteyi bıraktıktan sonra Türk halk müziği dersleri aldı, üç ay Çelik ve Bendeniz'e geri vokallik yaptı. Bu kararından yıllar sonra 2009’da Gülşen, Londra'ya giderek müzik, resim, fotoğraf ve enstrüman eğitimleri aldı.

JJ - Bugün onu orijinal styling ve kostümlerle görsek de 1996’da Gülşen’i aşkının peşinden pijamasıyla koşarken tanıdık. Be Adam parçasıyla listelere girdi fakat özel hayatına yoğunlaşıp kariyerine mola verdi. O günleri anımsayınca şöyle diyor: “Çok zaman geçti ama tek değişmeyen şey işimi halen ilk günkü heyecan ve tutkuyla yapıyor olmam.”

JJ - Sadece küçük sahnelerde performans sergileyen Gülşen 2004’te fırtına gibi döndü. Dördüncü albümü Of… Of…’taki her şarkı hit oldu. Yayınladığı kliplerle ana haber bültenlerine bile manşet oldu. Bu albümle yakaladığı yükseliş bugüne kadar hiç hız kaybetmedi.

JJ - Yaptığı pop şarkıların başarısında sound’un yanı sıra slogan kelimeleri olması var. Yatcaz Kalkcaz, Of... Of..., Bangır Bangır, Dan Dan… Of… Of… albümünü yaratırken kullandığı yöntemlerin etkileri Türk pop müziğinde ve kliplerinde çokça görüldü

JJ - 7 solo olmak üzere toplamda 10 stüdyo albümü, 10 tekli yayınladı. 40’tan fazla video klip yayınlayan Gülşen’nin yalnızca Spotify’daki aylık dinleyici sayısı yaklaşık 723.000! En çok dinlenen parçasıysa Bir İhtimal Biliyorum.

JJ - Eşi Ozan Çolakoğlu ile Çolakoğlu’nun albümü 01 için seslendirdiği Seyre Dursun Aşk’la yolları kesişti ve bir daha ayrılmadı, Son üç albümünün yapımcısı olan aranjör ve besteci Ozan Çolakoğlu ile 2016'da evlendi. Birlikte müzik yapmaktan büyük keyif aldıklarını sıklıkla söylüyorlar.

JJ - Vokal yeteneklerinin yanı sıra söz yazarlığı yetenekleriyle de konuşuluyor Gülşen. Söz yazarlığı kimliğini anlatıyor bir röportajında: “Şarkılarımın genellikle sözü ve müziği aynı anda gelir ve birlikte yazarım. Yeni Biri parçasına evin mutfağında başladım, stüdyoda bitirdim. Zaten genellikle şarkılarımı mutfakta yazıyorum… Mutfak masasında oturmayı çok seviyorum. Orada tam altı ayda yazdım. Peçeteye, fatura zarfının üzerine, gazetenin kenarına, bazen telefonuma... Elime ne geçerse, her yere yazıyorum.”

JJ - Sahnelerinde her detayı düşünen Gülşen, heyecanını hiç yansıtmayan müzisyenlerden. “Sahneye çıkana kadar aşırı heyecanlı oluyorum, çıktıktan sonrası ise tarifsiz bir mutluluk. Başka hiçbir yerde ve hiçbir durumda hissedemediğim bir duygu bu” diyor. Onun mutluluğu izleyiciler de yansıyor.

JJ - Onun ilham kaynaklarından biri Londra. “Albüme konsantre olmak için ve ilham kaynağı açısından Londra her zaman en cazip yerlerden. Bir öncekine göre daha farklı bir dönem çünkü aradan geçen zaman zarfında duygular, düşünceler, kendimi ifade etme biçimim, sound'lar ve birçok şey değişmiş oluyor” diye anlatıyor.

JJ - 2015'te YouTube'da en çok izlenen Türk şarkıcı oldu. 2016’daysa sadece bir video klibi iki yüz milyonun üzerinde izlenen ilk Türk şarkıcı oldu. Bugüne kadar 6 Altın Kelebek ve 9 Kral Türkiye Müzik Ödülü dahil olmak üzere onlarca ödül kazandı.  Gülşen, “Yaptıklarımı anlatmayacak kadar olgun ama yeteneklerinin ve gücünün farkında olacak kadar da akıllı ve zeki bir insanım” diyor.

JJ - Gülşen’in en büyük korkuları ise asansör, deniz yolculuğu ve rüzgar sesi...